31 تير 1398
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:6783

بازدید کل:48854136

بازدید ماهانه:858910

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

برگزاری جلسه مشترك گروه تخصصي شهرسازي با مديركل راه و شهرسازي استان

بنا به درخواست اعضاي گروه تخصصي شهرسازي سازمان نظام مهندسي ساختمان استان اصفهان جلسه مشترك اعضا با مهندس حجت اله غلامي مديركل راه و شهرسازي استان و مهندس طاهر مدير مسكن و ساختمان و مهندس زاغيان رييس اداره نظام مهندسي و مقررات ملي ساختمان اداره كل به منظور طرح مسائل و مشكلات شهرسازان و درخواست مساعدت به منظور حل آن برگزار شد.

ابتدا مهندس احمد كرباسي ، ضمن تشكر از جناب آقاي مهندس غلامي به دليل موافقت با برگزاري اين نشست عليرغم مشغله كاري فراوان، به بيان جايگاه و وظايف گروه تخصصي پرداخت و اظهار داشت حاضرين طبق قانون نظام مهندسي بعنوان هيات رييسه گروه شهرسازي با راي مستقيم اعضا گروه تخصصي براي مدت سه سال انتخاب و طي جلسات مستمر نسبت به تدوين و پيگيري امور مربوط به شهرسازي استان اقدام نموده همچنين در تدوين و تهيه بسياري از ضوابط از جمله تهيه چك ليست مميزي و بازرسي انرژي ، تفاهم نامه با بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان و شيوه نامه نظارت شهرسازي ايفاي نقش و انجام وظيفه نموده وي اضافه نمود مسئله قابل طرح و درخواست اينكه طي دهه اخير گروه تخصصي شهرسازي شوراي مركزي نظام مهندسي تعرفه و حدود صلاحيت و شرح خدمات مهندسان شهرساز را تهيه و به استان ها جهت تصويب تعرفه آن در هيأت چهار نفره ابلاغ نموده كه در بسياري از استان ها محقق شده است ليكن در اين استان اقدام عملي صورت نگرفته لذا انتظار شهرسازان استان اين است كه با تصويب و اجرايي نمودن آن عرصه براي فعاليت هاي شهرسازي و ارائه خدمات صدها مهندس شهرساز استان كه در آينده نزديك به چندين هزار نفر خواهد رسيد فراهم و از توانايي و خدمات آنان مشابه بسياري استان ها استفاده گرديده و وضعيت شهرسازي استان بهبود يابد.

سپس دكتر عباس صنيع زاده  اظهار داشت در رابطه با موضوع شهرسازی و مهندسان شهرساز، در حال حاضر دو مشکل اساسی وجود دارد. مشکل اول این است که متأسفانه هنوز بعضی از مدیران به اهمیت رشتهی شهرسازی واقف نیستند و لذا آنچنان که باید و شاید از توان و تخصص مهندسان شهرساز در عرصه‎های تخصصی استفاده نمی‎شود. این در شرایطی است که متأسفانه شهرهای کشورمان با معضلات عدیده‎ای همچون آلودگی‎های زیست‎محیطی، سیما و منظر نامطلوب، عدم کارآیی، تضییع حقوق شهروندی و... مواجه هستند. مشکل دوم که در واقع ناشی از وجود مشکل اول است تضییع حقوق صنفی مهندسان شهرسازی است. در حال حاضر در شهر و استان اصفهان حتی وظایف تخصصی که در قانون نیز به صراحت به آنها تصریح شده همچون تهیه‎ی طرح‎های تفکیکی، تهیه‎ی گزارش توجیهی برای تغییر کاربری‎ها، انجام ارزیابی‎های مربوط به انطباق کاربری و انطباق ساختمان و... از مهندسان شهرساز دریغ می‎شود و بسیاری از طرح‎های شهرسازی که توسط افراد فاقد صلاحیت تهیه و ارائه می‎شود به سهولت از کانال‎های اداری مربوطه و ازجمله کمیسیون ماده‎ی 5 عبور می‎کنند که اقدامی کاملاً مغایر با قانون می‎باشد.

درخواست هیأت رییسه‎ی گروه تخصصی شهرسازی از حضرت عالي این است که هرچه زودتر زمینه‎های لازم برای حضور فعال مهندسان شهرساز در عرصه‎های تخصصی در سطح شهر و استان فراهم گردد.

مهندس اكبر گرد سيچاني در ادامه اعلام داشت بنا به بحران هایی که به واسطه عدم توجه به مقررات شهرسازی در شهرها ایجاد شده ضرورت دارد قوانین شهرسازی توسط دستگاه ها پیگیری و انجام شود و در این راستا باید از نظرات کارشناسان شهرسازی در طرح های شهری و توسعه شهری استفاده شودو کمیسیون های مشورتی در کنار سیستم اداری حضور داشته باشند و مسائل و مشکلات شهرها را تعدیل کنند همچنین ضوابط شهرسازی را پیگیری و اجرائی نمایند و افرادی که هیچ گونه تخصصی در شهرسازی ندارند و در شهرها دخالت می کنند باید دستشان کوتاه شود،  ضمناً دستگاه های دولتي هیچ اهمیتی برای این صنف قائل نیستند.

مهندس اسداله كريمي  در خصوص تفاوت کار رشته عمران و معماری و شهرسازی مطالبي مطرح نموده و اظهار داشت شهرسازی با توجه به دروس گذرانده شده، ضرورت دارد در پروژه های مختلف حضور داشته باشد ( با توجه به مسائل اقتصادی، اجتماعی و ..... )

مهندس جعفر ملاذ  اظهار داشت در بسياري از ارگان ها از جمله شهرداري ها حضور مهندسان معماري و عمران مشهود است چرا كه نگاه به صورت تك بنا به شهر از اهميت بالايي برخوردار است. اما حضور مهندسان شهرسازي براي برنامه ريزي و طراحي شهرها در مقياسي بزرگتر الزامي است تا هماهنگي در شهر برقرار شود كه اين امر در بسياري از نهادها ناديده گرفته مي شود. لذا اهميت سلسله مراتب واضح و حضور پياپي آن ها در راس طرح هاي شهري الزامي است.

مهندس اصغر نكويي بحث انطباق کاربری اراضی در طرح های تفصیلی (بخصوص شهرهای درجه 2) که در ساختار شهر و شبکه شهر تاثیرگذار است را مطرح و اعلام داشت اينگونه كاربري ها باید توجیه صحیح شهرسازی داشته باشد یکی از راه ها جهت تحقق پذیری بهتر تهیه طرح های انطباق به صورت موضعی و موضوعی است.

مهندس سيد سعيد موسوي زاده لزوم و تأکید بر تخصص شهرسازی و کاربرد آن در سازمان های مرتبط و توجه به نیروهای متبحر شهرسازی و استفاده و تجارب و تخصص انها و توجه به طراحی شبکه معابر و طرحی مناسب آنها جهت کاهش مشکلات درون شهری همانند ترافیک و آلودگی هوا بهره مندی از نیروهای متبحر شهرسازی در نظارت عالیه طرح های شهرسازی و عدم استفاده از تخصص های غیر مرتبط با شهرسازی در شرکت های مهندسی مشاور و در صورت امکان استفاده از مهر شهرساز در طرح های شهرسازی که توسط شرکت های فوق تهیه می شود را يادآور شد.

سپس مهندس زاغيان رييس اداره نظام مهندسي و مقررات ملي ساختمان اداره كل به بيان ديدگاه هاي خود پرداخته و با بيان اينكه شهرسازي به عنوان يك تخصص ويژه در كنار ساير تخصص هاي معماري، عمران و... مي بايست به آن توجه گردد تصريح نمود ضروري است تلاش گردد صلاحيت هاي مدون و ابلاغ شده اعم از تفكيك اراضي ويا تغيير كاربري اراضي و ساير موارد اجرايي شده و مصوبات لازم اخذ گرديده و در ادامه تأكيد نمودند نظارت عاليه شهرسازي نيز در چارچوب ماده 44 و 45 قانون نظام مهندسي از اهميت ويژه اي برخوردار است و انجام آن در دستور كار اداره كل قرار داشته و اضافه نمودند جهت ارتقا امور شهرسازي نهايت تلاش را بعمل خواهند آورد.

در پايان مهندس غلامي به بيان نقطه نظرات و ديدگاه هاي مثبت خود به مقوله شهرسازي پرداخته و با ذكر تجربيات خود در مسئوليتهاي قبلي اهميت شهرسازي را در عرصه هاي مختلف اجتماعي – اقتصادي و فرهنگي را مطرح نموده و در راستاي تحقق درخواست گروه شهرسازي دستورات لازم را به آقاي مهندس زاغيان رييس اداره مقررات ملي و نظام مهندسي اداره كل صادر نمودند.

 

ارسال نظرات

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :