29 بهمن 1397
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:37249

بازدید کل:45172294

بازدید ماهانه:841607

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

پاسخ به پرسشهای متداول

 

 سوال: به چه عملیاتی ساختمانی می گویند؟

پاسخ: 12- 1- 3- 1: عملیات ساختمانی عبارت است از تخریب، خاکبرداری، خاکریزی، گودبرداری، حفاظت گودبرداری و پی سازی، احداث، توسعه، تعمیر اساسی و تقویت بنا، خاکبرداری، خاکریزی، تسطیح زمین و ساخت قطعات پیش ساخته در محل کارگاه ساختمانی، حفر چاه ها و مجاری آب و فاضلاب و سایر تاسیسات زیربنایی.

 

سوال: مرجع رسمی ساختمان چه مرجعی است؟

پاسخ: 12- 1- 3- 5: مرجع رسمی ساختمان مرجعی است که طبق قانون، مسئول صدور پروانه ساختمان و نظارت و کنترل بر امر ساختمان سازی در محدوده مورد عمل خود باشد.

 

سوال: مرجع ذیصلاح چه مرجعی است؟

پاسخ: 12- 1- 3- 6: مرجع ذیصلاح مرجعی است که طبق قانون، صلاحیت تدوین، تصویب یا ابلاغ ضوابط و مقررات مشخصی را داشته باشد.

 

سؤال:  صاحب كار در كارگاه ساختماني كيست؟

صاحب كار شخصي است حقيقي و يا حقوقي كه مالك يا قائم مقام قانوني مالك كارگاه ساختماني بوده و انجام يك يا چند نوع از عمليات ساختماني را به يك يا چندپيمانكار محول مي نمايد و يا خود رأساً يك يا تعدادي كارگر را در كارگاه ساختماني متعلق به خود بر طبق مقررات قانون كار به كار مي گمارد كه در حالت دوم كارفرما محسوب مي شود .

 

سؤال: كارفرما در كارگاه ساختماني چه كسي است؟

كارفرما در كارگاه ساختماني شخصي است حقيقي يا حقوقي كه يك يا تعدادي كارگر را در كارگاه ساختماني بر طبق مقررات قانون كارو به حساب خود به كار مي گمارد اعم از اينكه پيمانكار اصلي ، پيمانكار جزء و يا صاحب كار باشد .

 

سوال: مجری چه شخصیتی است و مسئولیتش چیست؟

پاسخ: 12- 1- 3- 9: سازنده (مجری) شخصی است حقیقی یا حقوقی که در زمینه اجرای ساختمان دارای پروانه اشتغال به کار از وزارت راه و شهرسازی است و با عقد قراردادهای همسان که با صاحب کار منعقد می نماید اجرای عملیات ساختمانی را براساس نقشه های مصوب، مقررات ملی ساختمان و سایر مدارک منضم به قرارداد بر عهده دارد. سازنده ساختمان، نماینده صاحب کار در اجرای عملیات ساختمان بوده و پاسخ گوی کلیه مراحل اجرای کار به ناظر و دیگر مراجع نظارت و کنترل ساختمان می باشد.

  سوال: مسئوليت ايمني در كارگاه هاي ساختماني بر عهده چه كسي است؟

پاسخ: 12- 1- 5- 1 در هر كارگاه ساختماني سازنده موظف است اقدامات لازم بمنظور حفظ و تأمين ايمني، بهداشت كار و حفاظت محيط زيست را بعمل آورد.

 

سوال: اگر چند كارفرما و يا خويش فرما در يك كارگاه ساختماني همزمان مشغول كار باشند، مسئوليت اجراي مقررات مربوط به ايمني با كدام يك مي باشد؟

پاسخ: 12- 1- 5- 2 : هرگاه يك يا چند كارفرما يا افراد خويش فرما به طور همزمان در يك كارگاه ساختماني مشغول به كار باشند، هر كارفرما در محدوده پيمان خود مسئول اجراي مقررات مربوط به ايمني و بهداشت كار و حفاظت محيط زيست مي باشد.

كارفرماياني كه به طور همزمان در يك كارگاه ساختماني مشغول فعاليت هستند، بايد در اجراي مقررات مذكور با يكديگر همكاري نموده و سازنده يا پيمانكار اصلي نيز مسئول مراقبت و ايجاد هماهنگي بين آن ها مي باشد. برقراري بيمه مسئوليت مدني و شخص ثالث از مسئوليت هاي سازنده، كارفرما، و مسئولين مربوطه نمي كاهد.

 

 سوال درخصوص ساختمانهاي كلنگي داراي تخريب كه جهت صدور پروانه اقدام نموده اند آيا مسئوليت تخريب بعد از امضاي پروانه وپيش از امضاي گواهي آغاز بكار شامل ناظر سازه مي گردد؟

پاسختخريب الزاماً مي بايستي بعدازصدو پروانه وزيرنظر مهندس ناظر صورت گيرد واطلاع رساني شروع به كار تخريب از سوي مالك به ناظر الزامي است ودراين حالت است كه ناظرعمران مسئوليت نظارت برعمليات تخريب را پيدا مي كند