18 آذر 1398
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:22924

بازدید کل:54091761

بازدید ماهانه:765459

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

گزارش جلسه هم اندیشی پیرامون پنل دوم پرسش و پاسخ نحوه گزارش نویسی کارشناسان ماده 27

گزارش جلسه هم اندیشی پیرامون پنل دوم پرسش و پاسخ نحوه گزارش نویسی کارشناسان رسمی سازمان با موضوع ماده 27 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان
هفتمین جلسه از سلسله جلسات هم اندیشی اعضا و هیات مدیره سازمان مورخ 3-8-96 در محل سازمان برگزار گردید.
در ابتدا آقاى مهندس عموشاهی ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان ضمن عرض سلام و خوش آمدگویی و تشکر از حضور مدعوین محترم با اعلام این مطلب که این جلسه، دومین جلسه ای است که به بحث و بررسی چالشها و مشکلات کارشناسی ماده 27 اختصاص داده ایم، بیان داشت: در جلسه گذشته طی بحث و بررسی هایی که با مدعوین محترم داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بهتر است برای کارشناسی ماده 27، کمیسیونی تشکیل گردد که به زودی در هیات مدیره جهت تصویب مطرح می گردد و البته موضوعاتی مانند: الکترونیکی شدن ارجاعات، کارآموزی کارشناسان تازه وارد در کنار کارشناسان با تجربه سازمان، نحوه گزارش نویسی و تهیه فرمت های جدید نیز در جلسه قبل مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ایشان اضافه نمود: در قانون نظام مهندسی که در حال بازنگری است و پیش بینی ما این است که تا پایان سال تصویب و ابلاغ می شود، دادگاه ها نیز می توانند موارد کارشناسی خود را به کارشناسان ماده 27 سازمان ارجاع دهند که این آمادگی سازمان و کارشناسان ما را میطلبد.
ریاست سازمان سپس به مشکلات نحوه ارجاع در گذشته پرداخت و گفت: طی بررسی هایی که انجام دادیم مشخص شد در ظرف 9 ماه 259 مورد کار به یک کارشناس ارجاع شده، سریعا با این مورد برخورد شد و از آن زمان به بعد چنین مواردی تکرار نشد. البته شاید مبلغ ریالی که آن شخص دریافت کرده خیلی هم بالا نبوده ولی آنچه که در زمینه کارشناسی اهمیت دارد تعهدی است که امضا میکنیم. وی افزود: در واحد کارشناسی ماده 27 جمعا 248 کارشناس داریم که با بررسی های انجام شده متاسفانه کارها به صورت عادلانه بین این مهندسین تقسیم نشده است(عدم عدالت در ارجاع کار). من به کار این کارشناسان اعتقاد دارم زیرا سبب ایجاد عدالت بین دو طرف دعاوی می گردد.
آقاى مهندس عموشاهی ادامه داد در قانون جدیدی که قرار است تصویب و ابلاغ گردد مهندسان جدا از پروانه اشتغالی که از وزارت راه و شهرسازی دریافت می کنند یک پروانه مهارت هم از نظام مهندسی دریافت خواهند کرد. در بحث کارشناسی ماده 27 نیز به همین صورت خواهد شد. یعنی شما یک پروانه کارشناسی ماده 27 از کانون دریافت می کنید و به مرور زمان به صلاحیت هایتان اضافه می شود. به مرور زمان دوستان با تجاربی که کسب می کنند ارتقاء پیدا می کنند و هر چند وقت یکبار یک صلاحیت جدید را دریافت می کنند. بایستی بخش کارشناسی جای ارتقاء داشته باشد. همه دوستان باید آماده کار باشند مگر اینکه کسی بخواهد مدتی را مرخصی بگیرد.
سپس ریاست سازمان آمادگی خود را برای شنیدن نظرات، انتقادات و راه کارهای سازنده مدعوین در مورد کارشناسی ماده 27 را اعلان نمود، که برخی از موضوعات مورد بحث به شرح زیر می باشد:
-
چرا تا کنون به کارشناسی ماده 27 بها داده نشده؟
- فضای آبرومند برای واحد کارشناسی ماده 27 در نظر گرفته شود.
-
مشخص شدن مطالبات مالی.
-
ارجاع کار به میزان تناسب و فعالیت شخص.
-
رعایت عدالت در ارجاع کار به کارشناسان ماده 27.
-
حفظ جایگاه کارشناسان ماده 27 در ارگانها و دیگر سازمانها.
-
داشتن یک انجمن صنفی در زمینه آموزش و داوری.
-
داشتن نظامنامه انضباطی.
-
تشکیل کمیسیون کارشناسان ماده 27.
-
تعریف کارهای تخصصی با آموزش.
-
بازنگری شیوه نامه
- در نظر گرفتن قسمتی از سایت نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان با عنوان کارشناسان ماده 27 به همراه مشخصات و عکس کارشناسان.
-
ایجاد کانال رسمی تلگرام جهت تبادل نظر کارشناسان.
-
امکان ثبت آماده به کاری هر فصل برای کارشناسان در سایت فراهم شود.
-
شفاف سازی در سایت در زمینه کارهای ارجاعی به کارشناسان.
-
مشخص شدن هزینه ایاب ذهاب کارشناسان.
-
رعایت قوانین برای انتخاب کارشناسان.
-
مشخص شدن صلاحیتها و سوابق.
-
بررسی گزارشات در کمیسیون کارشناسی ماده 27.
-
شناسایی کار قبل از ارجاع و شناسایی کارشناسی که کار به آن ارجاع می شود.
-
عملی و اجرایی شدن مباحث مطرح شده در جلسات هم اندیشی.
-
به روز رسانی آموزش کارشناسان.
-
داشتن چارت و مشخص شدن وضعیت مالی و حق الزحمه ها.
-
الگو دادن یک سری از تجربیات کارشناسان.
-
پرداخت حق الزحمه ها با یک روال مشخص.
-
صدور خدمات مهندسی به کشورهایی مانند سوریه، عراق و ...
-
پیش قدم شدن نظام مهندسی اصفهان در خصوص صدور خدمات مهندسی به کشورهای دیگر.
-
ارجاع کار در شهرستانها به مهندسان فاقد صلاحیت کارشناسی ماده 27
- آیا این جمع بندی مباحث و مسائل مطرح شده در این جلسات را خود هیات مدیره انجام میدهند؟
- آیا زمان اعلام نتیجه هم وجود دارد؟
- همه موارد مطرح شده درجلسات صورتجلسه شود و زمانبندی اعلام شود.

آقاى مهندس تاکی نايب رئيس و عضو هیات مدیره سازمان با اشاره به موضوع كه در متن صریح قانون نوشته شده که کارشناسان ماده 27 کارشناسانی هستند و طبقه بندی و رتبه بندی می شوند که جایگزین کارشناسان رسمی دادگستری شوند. بنابراین از نظر جایگاه قانونی، جایگاه لازم را دارند و تفاوت عمده ای که اتفاقا بین گزارشاتی که در ماده 27 تهیه می شود با دادگستری این است که آنجا هر کارشناسی با هر متنی که تهیه کرد همان است. در حالی که ما اینجا یک هیات مشورتی داریم. متن گزارشی که کارشناسان تهیه می کنند دقیقا به هیات مشورتی می آید و هیات مشورتی ویرایش لازم را انجام می دهد بررسی می کنند و یک جمع 7 نفره روی آن نظر میدهند و نهایتاً یک گزارش خیلی کامل و جامع بیرون می رود. مسئولیت اصلی در اینجا به عهده خود سازمان است. تفاوت دیگری که با کارشناسان رسمی دارد این است که گزارشی که تهیه می شود با اعتبار سازمان تهیه می شود و دقیقا روی آن کار شده و اولین دوره ای که هیات مشورتی شکل گرفت گزارشات در این هیات مشورتی ویرایش می شود. طبیعتاً عمده کار، بحثهای ارزیابی است.
ایشان با تاکید بر بحث اخلاق حرفه ای و مهندسی گفت : کارشناسان ماده 27 سازمان، طبق قانون بالاترین مرجع کارشناسی اند که به اصطلاح در سطح کشور مورد طبقه بندی و رتبه بندی قرار گرفته اند و جایگاه لازم را هم دارند. بنابراین به لحاظ اخلاق حرفه ای لازم است که دوستان و همکاران عزیز این اخلاق حرفه ای و مهندسی را کاملا رعایت کنند که خیلی می تواند منشاء اثر باشد به خصوص اینکه گزارشاتی که تهیه می کنند و بازدیدهای که انجام میدهند بتوانند در راستای اهداف سازمان نظام مهندسی باشد.
بحث دیگری که آقاى مهندس دیهیم تاکی به آن پرداختند بحث هیات مشورتی بود. ایشان در این مورد گفت: با توجه به اینکه هیات مشورتی در یکی دو دوره شکل گرفته، خواهشمندم که در همایشهای بعدی که به زودی برگزار خواهد شد یک ترکیبی را مشخص کنیم که در رشته های مختلف در این هیات مشورتی حضور داشته باشند چون انتخابی است. حالا در دوره های قبل قرار بر این بود که 2، 3 نفر از این کارشناسان را هیات رئیسه مشخص کنند من فکر می کنم این تعداد کارشناسانی که هیات رئیسه انتساب می کنند بهتر است کمتر شود و بیشتر انتخابی شود و بین همه رشته ها هم باشد ما الان کارشناس در رشته های عمران، معماری، برق، مکانیک، شهرسازی و نقشه برداری داریم. بنابراین می توانند جایگاه مناسبی داشته باشند. سعی کنیم از بین دوستانی که تجربه بیشتری دارند انتخاب کنیم تا بتوان گزارشاتی که تهیه می شود کامل تر و جامع تر باشد ضمن اینکه طبیعتاً بحث آموزش که دوستان مطرح کردند یک امر بسیار مهمی است طبیعتاً در طول یک دوره که کارشناسایی می آیند و تعیین صلاحیت می شوند و وارد کارشناسی ماده 27 می شوند لازم است که در دوره های به صورت تناوب آموزشهای لازم را ببینند و به تجاربشان افزوده شود تا بتوانند جایگاه مناسبی پیدا کنند و کارهای بهتری هم انجام دهند.

آقاى مهندس تاکی در پاسخ به سوال برخی از حضار در مورد عملکرد سازمان در جهت صدور خدمات مهندسی به کشورهای دیگر گفت : شرکتی را در سازمان تاسیس کردیم به نام ایوان صفه که اصلا وظیفه این شرکت صدور خدمات مهندسی بود ولی متاسفانه به دلیل مشکلات سیاسی و هم به لحاظ عدم حمایت وزارت راه و شهرسازی (بخشنامه وزرات راه وشهرسازی با امضای آقای دکتر مظاهریان مبنی بر اینکه سازمانهای نظام مهندسی نمی توانند شرکت های انتفاعی داشته باشند) شرکت های بتن آزما و ایوان صفه به تعطیلی کشیده شد. تمام کشورهای اطراف ما نیاز به این خدمات دارند و خیلی از دوستان ما الان به کشورهای دیگر می روند و آنجا کار می کنند ولی اگر به صورت سازمان یافته و به یک شکل منضبطی این کار انجام شود نهایتاً خیلی بهتر است ولی متاسفانه این اتفاق عملی نشد.

خانم مهندس شاه منصوری عضو هیات مدیره سازمان، ضمن خوش آمدگویی و تشکر از حضور مدعوین محترم با وجود مشغله های کاری فراوان و ابراز خوشحالی از استقبال اعضای سازمان از این سری جلساتهم اندیشی، به دوره پنجم هیات مدیره و جلسات نظام نامه کارشناسی ماده 27 اشاره و افزود:
آنقدر قرب و منزلت کارشناسان ماده 27 زیاد بود که من آن آدمها را نگاه می کردم که ببینم آنها چه خصوصیاتی دارند که توانسته اند کارشناس ماده 27 شوند. می دانستم که آزمون بسیار سختی دارد و آزمونش مانند آزمون ورود به حرفه آسان نیست. به این فکر می کردم که من عضو هیات مدیره، اگر آزمون را بدهم و قبول نشوم چه اتفاقی می افتد. 6 ماه مطالعه کردم و خوشبختانه در آزمون هم قبول شدم.
متاسفانه جلسات کارشناسی ماده 27 متوقف شد و هیچ وقت دیگر هیچ اسمی از کارشناسان ماده 27 برده نشد. بعد از اینکه اعتبارنامه و مدارک کارشناسی را در جلسه هیات مدیره دوره ششم به ما اهدا شد، دیگر در این پنج سال هیچ کسی سراغی هم از ما نگرفت. یعنی اینکه علاقمند هستید کار را انجام دهید یا علاقمند نیستید؟ توانمند هستید؟ توانمند نیستید؟ هیچ کدام از اینها مطرح نبود تا الان که موقعیتش ایجاب کرد و عملاً سیستم سازمان طوری است که می شود دوباره درآن فعالیت کرد.
عضو برق هیات مدیره سازمان با بیان این موضوع که پس از اتمام این هم اندیشی ها و جمع بندی آنها، نوبت به تشکیل جلساتی با استانهای مجاور دارای واحد کارشناسی ماده 27 و پس از آن شاهد برگزاری جلسات در سطح کشوری خواهیم بود، عنوان داشت: باید سرعت عمل را بیشتر کنیم تا خودمان، جایگاهمان و کارهایی را که داریم انجام میدهیم بدانیم که اگر خواسته و مطالبه ای را داشته باشیم برای همه مشخص باشد. عملاً همیشه وقتی یک کاری شروع می شود و قرار است به نتیجه ای هم برسد 100% تخریب ها شروع می شود. که این جلسات غیرواقعی است. ولی من معتقدم که وقتی آدم را آزار میدهند آدم قوی تر می شود که کارش را انجام دهد. اگر با یکدیگر همفکری کنیم و تعامل داشته باشیم این اتفاق می افتد. من اگر موردی را هم میگویم هیچ وقت غیر واقعی نمی گویم. خود من بودم که تعداد بیش از 200 ارجاع کار به یک نفر را در جلسه گذشته اعلام کردم. من معتقدم که اگر الان جایی هستم که می توانم روشن گری کنم و شفاف باشم اعلام می کنم برای همه همکارانم چون اگر ما همه با هم همکاری نداشته باشیم و طبقه بندی شویم هیچ وقت به نتیجه گیری نمی رسیم. ضمناً جا دارد که از آقای متقی تشکر شود. من در سیستم سازمان خودم کارمند بودم. فشارهای خاصی وجود دارد. یک نفر را در یک جایگاهی قرار بدهند و بعد قرار باشد سیستم را هم عوض کنند.باید به این آدم حق داد و همچنین از ایشان میخواهم هر موردی را که می بیند دسته بندی شده و مرتب شده به صورت مکتوب ارائه دهد تا راهکارش پیدا شود.
وی ادامه داد: من از این جلسه و جلسه قبل یک جدول درست کردم و منتظر افرادی هستیم که بتوانیم همفکری در این زمینه را انجام دهیم. تا زمانی که خود شما جلو نیایید امکان پذیر نیست. سخت است! همه بحران های مالی و مشکلات دیگر دارند ولی بعضی وقتها یک چیزایی ارزشمند است. بعضی از چهره ها را شاید سالها مى شود که ندیده بودیم یعنی جدا از بحث کاری و ریالی، ارزشهای انسانی است که وجود دارد. با همدیگر در یک شهر داریم زندگی می کنیم. برای مردم شهر خودمان داریم تصمیم می گیریم. حداقل بعضی وقتها در کنار هم قرار بگیریم و این احساس راحتی را با همدیگر داشته باشیم.

آقاى مهندس مهربد عضو هیات مدیره سازمان، با تشکر از اجابت دعوت سازمان توسط مهندسین حاضر در جلسه، گفت: یک سری تخصص هایی ما داریم که کارشناسان دادگستری در شرح وظایفشان ندارند.مانند مقاوم سازی؛ تکنولوژی های جدیدی که مهندسان ما دارند. محاسباتی که مهندسان محاسب ما انجام می دهند و تخصص آنهاست را آنها ندارند. من یک اعتقادی را شخصاً دارم، که ما می توانیم از کانون کارشناسان دادگستری هم جلو بزنیم. فقط همت می خواهد. اکثر قوانینی که برای کارشناسان دادگستری دیده شده برای کارشناسان ماده 27 هم دیده شده. الان اگر قانون عوض شود و قاضی های دادگستری بتوانند ما را برای کارهای کارشناسی انتخاب کنند ما باید زیرساختهایش را داشته باشیم. پس ما هم از نظر علمی نسبت به کارشناسان دادگستری بالاتریم، البته نمی گویم از همه آنها ولی چون مهندس محاسب ما به روز است، مقاوم سازی ما به روز است پس از این نظر می توان گفت که ما بالاتریم و حتی در رشته های تاسیسات.
آقاى مهندس مهربد با ذکر این مطلب که اکثر کارشناسان دادگستری سنی از آنها گذشته است، اضافه کرد: مهندسین جوان ما می توانند، من از عزیزان خواهشم این است که به خودتان مطمئن باشید،تخصص تان بالاست. امیدوارم و قطعاً می توانید موازی با کانون کارشناسان پیش بروید و یا حتی از آنها جلو بزنید. به خودتان امیدوار باشید.خودکفا باشید و کار کنید. خودتان جلسات را بگذارید و برنامه ریزی کنید و خودتان، خودتان را حمایت کنید
.

 

 

ارسال نظرات

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :