24 مهر 1398
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:40208

بازدید کل:52018188

بازدید ماهانه:1007968

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

حقوق و مسوولیت های فرا قراردادی مهندسان

نویسندگان، دکتر مهراب داراب پور، استاد تمام حقوق دانشگاه شهید بهشتی و مهندس محمد رضا داراب پور کارشناس مهندسی عمران دانشگاه تهران و کارشناس ارشد مدیریت پروژه و ساخت دانشگاه شهید بهشتی در این کتاب سعی کرده اند تا مسایل ثقیل و غامض حقوقی را با زبانی ساده، روان، کاربردی و آشنا برای مهندسان بیان نمایند.

شناخت اصول، مبانی و مقررات حقوق مرتبط با مهندسان، از ضروریات حیاتی برای اشتغال در این حوزه است. به ضرورت همکاری دوگروه مهندسان و حقوقدانان تا پیش از این، توجه خاص مبذول نمی شد. این کتاب به این نیاز پاسخ مثبت داد.کتاب حاضر حاصل تلاش مشترک نمایندگان این دو گروه و ترکیبی از سی سال تجربه ی گسترده ی استاد حقوق دانشگاه در قضاوت و وکالت و سالها تجربه مهندس فعال در عرصه ساخت و ساز است که نگرشی سیستماتیک و عمیق تر به مهندسان در حیطه حقوق و مسئولیت های آنان می دهد .

یکی از امتیازات این کتاب چکیده های پایان هر قسمت است که به زبان ساده، مسایل حقوقی را به خواننده انتقال می دهد و دیگر امتیازآن وجود نمودارهایی که فهم مسایل حقوقی یا تقسیمات مرتبط با آن ها را آسان تر می کند.

حقوق و مسئولیتهای قرار دادی مهندسان که مرتبط با اصول قرار دادی می باشد در جلد اول آمده است، لیکن چون جلد دوم زودتر آماده چاپ شد و نیاز به این کتاب که مطالب مرتبط با مسئولیتهای فرا قرار دادی است محسوس نمود، به چاپ آن قبل از جلد اول مبادرت شد.