24 مهر 1398
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:43649

بازدید کل:52021629

بازدید ماهانه:1011409

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

مجموعه 8 جلد کتاب خانم مهندس لیلا پهلوان زاده

 

معرفی کتابهای سرکار خانم مهندس لیلا پهلوان زاده:

طرح موضوع

نگارش مجموعه کتاب حاضر و جمع‌آوریِ اطلاعاتِ آن حدودِ ده سال پیش، با نوشتن مقاله‌ای با عنوان «معماری صنعتی استان اصفهان» در سال 1383 برای مجله‌ی «دانش نما» آغاز شد. خیلی زود مشخص شد که هرچند تحقیقاتِ پراکنده‌ای درباره‌ی کارخانه‌های استانِ اصفهان منتشر شده اما تحقیقِ منسجم و مدونی که همه‌ی کارخانه‌های این استان را دربر بگیرد، تاکنون صورت نگرفته است؛ پس موضوعِ پژوهش را به کلِ حوزه‌ی استان اصفهانِ دوران پهلوی، که یزد را نیز دربرمی‌گرفت، گسترده کردیم و جمع‌آوریِ اطلاعات از سال 1384 آغاز شد. اما حجم مشکلات باورکردنی نبود. با هیچ معرفی‌نامه‌ای ورود به کارخانه‌های موردنظر امکان‌پذیر نبود؛ در اداره‌ی صنایع و معادنِ استان حتی یک خط اطلاعات درباره‌ی نخستین کارخانه‌های اصفهان وجود نداشت؛ اکثر منابعِ مرتبط فقط در  کتابخانه‌ای خاص بود با شرایطِ خاصی برای ورود و عضویت؛ و ده‌ها مشکل دیگر.

تقریبا هر ارگانی که به نحوی با آثار تاریخی و میراث فرهنگی مرتبط بود، برای بازدید و مستندنگاری، با کارخانه‌ها و مالکانِ حقیقی و حقوقیِ آن‌ها مکاتبه کرد تا اندکی در کارِ پژوهشِ ما گشایشی حاصل شود. اما برای بناهایی همچون کارخانه‌ی دخانیات و ریسباف این نیز مثمرِ ثمر نبود و کار به آن‌جا کشید که برای ورود به یک کارخانه، دست‌ به دامنِ  نهاد ریاست جمهوری شویم! طرفه آن که نهاد ریاست‌جمهوری هم نتوانست سدِ بانکِ ملی (مالکِ فعلیِ کارخانه‌ی ریسباف) را برای ورود به این کارخانه بشکند و پس از گذشتِ 8 سال، بر لجاجتِ این بانک در خودداری از کوچک‌ترین همکاری‌ فایق آید. این دشواری‌ها و لجاجت‌ها البته عزمِ ما را هم بر ادامه‌ی کار راسخ‌تر کرد. به‌این‌ترتیب همه‌ی کارخانه‌های استان اصفهان و یزد به‌طورِ کامل مستندنگاری شد.

لازم به ذکر است این مجموعه، در قالب چهار عنوان کتاب به شرح زیر می باشد:

 

1-     کتاب میراث معماری صنعتی معاصر ایران – بخش نخست استان اصفهان (دو جلد) که در چند بخشِ مختلف ارائه ‌شده است:

در بخشِ اول، چگونگی پیدایشِ صنعت در جهان، زادگاه انقلاب صنعتی و نتایج آن و همچنین مكان‌يابي و معماريِ ساختمان‌هاي صنعتي در نخستين شهرهاي صنعتيِ آن دوران مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی پیدایش صنعت در ایران، بخش بعدی این کتاب است که پس از توضیحی مختصر درخصوص چگونگی آشناییِ پادشاهانِ قاجار با مظاهر تمدنِ جدید در کشورهای اروپایی، در دو شاخه‌ی «صنایع ایران در دوران قاجاریه» و «صنایع ایران در دوران پهلوی»، به معرفی همه‌ی کارخانه‌های این دو دوره می‌پردازد. جدول معرفی اسامی همه‌ی کارخانه‌های ایران در دوران قاجاریه و پهلوی و همچنین نمایشگاه‌های متعدد «امتعه» و کالاهای ایرانی که در ایران و یا در کشورهای دیگر برگزار شده‌ نیز در ادامه‌ی این بخش آمده است.

بخش بعدیِ کتاب، تحت عنوان «صنعت ساختمان»، مقوله‌ی شکل‌گیریِ نخستین کارخانه‌ها را در کشورهای مختلف بررسی می‌کند و در ادامه به ذکر بناهای صنعتیِ مهمِ کشورهای دیگر می‌پردازد.

سپس با این پیشینه، متناسب با عنوان کتاب، بررسی صنایع یکی از شهرهای صنعتی بزرگ ایران آغاز می‌شود. نخست توضیحی مختصر در خصوصِ صنایعِ دستی در ایران و مشخصا شهر اصفهان ارائه می‌شود؛ سپس چگونگیِ ورود صنایعِ نوین به شهر اصفهان، مکان‌یابی آن‌ها در شهر و منافع و مضرات آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با این مقدمات بالاخره به بخش اصلی کتاب، یعنی معرفی کارخانه‌های مهمِ استان اصفهان در دوران پهلوی اول و پهلوی دوم می‌رسیم. این کتاب با «سخن آخر» پایان می‌پذیرد.

 

2-     کتاب میراث معماری صنعتی معاصر ایران – بخش دوم استان یزد (دو جلد) که در چند بخشِ مختلف ارائه ‌شده است:

در ابتدا، متناسب با عنوان کتاب، بررسی صنایع یکی دیگر از شهرهای صنعتیِ بزرگِ ایران یعنی شهر یزد آغاز می‌شود. نخست توضیحی مختصر در خصوصِ صنایعِ دستی در شهر یزد و همچنین تاریخِ شکل‌گیری کمپانی‌های تجاری در این شهر پس از انقلاب مشروطیت ارائه می‌شود؛ سپس چگونگیِ ورود صنایعِ نوین به شهر یزد، مکان‌یابی آن‌ها در شهر و مشخصات کالبدی، سازه‌ای و تزیینات بناهای صنعتیِ آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با این مقدمات بالاخره به بخش اصلیِ کتاب، یعنی معرفی کارخانه‌های مهمِ استان یزد در دوران پهلوی اول و پهلوی دوم می‌رسیم. این کتاب با معرفی اسنادِ تاریخی و روزنامه‌های مرتبط با این نهادهای صنعتی پایان می‌پذیرد.

 

 

3-     کتاب اسناد و روزنامه های کارخانه های اصفهان (سه جلد) که در چند بخشِ مختلف ارائه ‌شده است:

قسمت اول و دوم به معرفی اسناد و روزنامه های مرتبط با شرکت ها و کمپانی های تاسیس شده در شهر اصفهان و همچنین اتاق تجارت یا بازرگانی می پردازد. در بخش سوم، اسناد و روزنامه های مرتبط با هر کارخانه آورده شده است. بخش چهارم نیز به معرفی اسناد و روزنامه های مرتبط با بنیانگذاران کارخانه ها، بخش پنجم، به اسناد و روزنامه های مرتبط با اقدامات و جلساتِ دولتی در خصوص کارخانه ها، بخش ششم، به شکایات و شورش های کارگران، بخش هفتم، به مقولۀ سوادآموزی و بهداشت در کارخانه و بخش هشتم به شکایاتی در خصوص این کارخانه اختصاص یافته است.

لازم به ذکر است به دلیل عدم امکان چاپ تمامی سندها و روزنامه های مرتبط با این مقوله، در انتهای کتاب، عنوانِ تمامی سندهای یافت شده در سازمان اسناد ملی، به صورت خلاصه درج شده است. همچنین عنوان مقاله یا گزارش های مندرج در روزنامه هایی که اطلاعات آنها در این کتاب درج نشده است، در پایان معرفی هر کارخانه به پیوست ارائه شده است.

 

4-     کتاب کارخانه های مرمت شدۀ ایران و جهان (یک جلد) که در چند بخشِ مختلف ارائه ‌شده است:

لازم به ذکر است امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، مجموعه‌های صنعتیِ قدیمی به فضاهای مسکونی، اداری، فرهنگی و نمایشگاهی تبدیل شده‌اند؛ درحالی که در ايران، علي‌رغم آن که به‌خصوص کارخانه‌های عهدِ پهلویِ اول از بهترین و زیباترین نمونه‌های معماریِ صنعتی در روی زمین است، تخريب اين‌گونه فضاها از اولويت بيشتري برخوردار است تا حفاظت و احیای آن؛ و تنها نمونه‌هاي اندكي از بناهاي صنعتيِ پيشين، مانند کارخانه‌ی اقبالِ یزد، کارخانه‌ی چرم خسرویِ تبریز، کارخانه‌ی جوراب‌بافیِ بریانک، کارخانه‌ی خورشیدِ کرمان و چند موردِ دیگر، احيا و تغییرِ کاربری داده شده‌اند. اين درحالي‌ست كه این بناها، به‌واسطه‌‌ی ابعادِ بزرگ، استقرارِ اكثر آن‌ها در نقاطِ مطلوبِ شهري، انعطاف‌پذيريِ پلان‌ها به‌واسطه‌ی ساختارِ مدولار و... برای تبديل به كاربري‌هاي متنوع، به‌خصوص کاربری‌های عمومی و شهری، از قابلیتِ فوق‌العاده‌ای برخوردارند. در این راستا به‌منظورِ جلوگيري از تخريبِ بيشتر اين‌ آثار، در وهله‌ی نخست باید نسبت‌به مستندنگاري و معرفيِ ارزش‌ها و پتانسيل‌هاي این بناها همت گمارد. مطالعه‌ی تجاربِ چند دهه‌ی گذشته‌ی سايرِ كشورها،  به‌خصوص كشورهاي اروپایي، از ديگر گام‌هاي مهم برای درکِ اهمیت و حفاظت از این نوع معماری به‌شمار مي‌آيد.

بر همین اساس، در کتابِ پیشِ رو، تعدادی از بناهای صنعتیِ کشورهای دیگر، که به کاربری‌های مختلف، نظیر مسکونی، اداری، تجاری، فرهنگی و یا تلفیقی از یک یا چند کاربری تبدیل و به‌این ترتیب حفاظت و احیا شده‌اند، معرفی شده است. در بخش پایانی نیز نمونه‌هایی از تجاربِ مشابه (حفاظت و تغییر کاربریِ کارخانه‌های عهدِ پهلویِ اول) در برخی شهرهای ایران معرفی می‌شود.

 

در انتها لازم به ذکر است تدوین این مجموعه، با هزینۀ شخصی و متاسفانه بدون هرگونه کمک سازمان های متولی این امر انچام پذیرفت. البته در حدود یک چهارم از هزینۀ 500 میلیون تومانی چاپ آن توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان تامین گردید و در دو نوبت(نوبت اول انتشارات معمارخانۀ باغ نظر و نوبت دوم  انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)) در تیراژ 1000 نسخه به چاپ رسید.

کتاب های بعدی این مجموعه که به بررسی معماری صنعتی استان آذربایجان  شرقی، استان تهران، استان گلستان، استان خراسان رضوی و در نهایت کارخانه های پراکندۀ واقع در سایر استان ها می پردازد، به ترتیب ذکر شده از خرداد ماه سال 1394 در اختیار علاقه مندان این مقوله قرار خواهد گرفت. به امید آن که این پژوهش کوششی باشد برای مطالعه، شناخت و معرفیِ این نوع از معماری و شهرسازیِ معاصرِ این سرزمین.

 

لیلا پهلوان زاده

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)

زمستان 1393

 

 

 

 

 

 

 

معرفی کتابهای سرکار خانم مهندس لیلا پهلوان زاده:

طرح موضوع

نگارش مجموعه کتاب حاضر و جمع‌آوریِ اطلاعاتِ آن حدودِ ده سال پیش، با نوشتن مقاله‌ای با عنوان «معماری صنعتی استان اصفهان» در سال 1383 برای مجله‌ی «دانش نما» آغاز شد. خیلی زود مشخص شد که هرچند تحقیقاتِ پراکنده‌ای درباره‌ی کارخانه‌های استانِ اصفهان منتشر شده اما تحقیقِ منسجم و مدونی که همه‌ی کارخانه‌های این استان را دربر بگیرد، تاکنون صورت نگرفته است؛ پس موضوعِ پژوهش را به کلِ حوزه‌ی استان اصفهانِ دوران پهلوی، که یزد را نیز دربرمی‌گرفت، گسترده کردیم و جمع‌آوریِ اطلاعات از سال 1384 آغاز شد. اما حجم مشکلات باورکردنی نبود. با هیچ معرفی‌نامه‌ای ورود به کارخانه‌های موردنظر امکان‌پذیر نبود؛ در اداره‌ی صنایع و معادنِ استان حتی یک خط اطلاعات درباره‌ی نخستین کارخانه‌های اصفهان وجود نداشت؛ اکثر منابعِ مرتبط فقط در  کتابخانه‌ای خاص بود با شرایطِ خاصی برای ورود و عضویت؛ و ده‌ها مشکل دیگر.

تقریبا هر ارگانی که به نحوی با آثار تاریخی و میراث فرهنگی مرتبط بود، برای بازدید و مستندنگاری، با کارخانه‌ها و مالکانِ حقیقی و حقوقیِ آن‌ها مکاتبه کرد تا اندکی در کارِ پژوهشِ ما گشایشی حاصل شود. اما برای بناهایی همچون کارخانه‌ی دخانیات و ریسباف این نیز مثمرِ ثمر نبود و کار به آن‌جا کشید که برای ورود به یک کارخانه، دست‌ به دامنِ  نهاد ریاست جمهوری شویم! طرفه آن که نهاد ریاست‌جمهوری هم نتوانست سدِ بانکِ ملی (مالکِ فعلیِ کارخانه‌ی ریسباف) را برای ورود به این کارخانه بشکند و پس از گذشتِ 8 سال، بر لجاجتِ این بانک در خودداری از کوچک‌ترین همکاری‌ فایق آید. این دشواری‌ها و لجاجت‌ها البته عزمِ ما را هم بر ادامه‌ی کار راسخ‌تر کرد. به‌این‌ترتیب همه‌ی کارخانه‌های استان اصفهان و یزد به‌طورِ کامل مستندنگاری شد.

لازم به ذکر است این مجموعه، در قالب چهار عنوان کتاب به شرح زیر می باشد:

 

1-     کتاب میراث معماری صنعتی معاصر ایران – بخش نخست استان اصفهان (دو جلد) که در چند بخشِ مختلف ارائه ‌شده است:

در بخشِ اول، چگونگی پیدایشِ صنعت در جهان، زادگاه انقلاب صنعتی و نتایج آن و همچنین مكان‌يابي و معماريِ ساختمان‌هاي صنعتي در نخستين شهرهاي صنعتيِ آن دوران مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی پیدایش صنعت در ایران، بخش بعدی این کتاب است که پس از توضیحی مختصر درخصوص چگونگی آشناییِ پادشاهانِ قاجار با مظاهر تمدنِ جدید در کشورهای اروپایی، در دو شاخه‌ی «صنایع ایران در دوران قاجاریه» و «صنایع ایران در دوران پهلوی»، به معرفی همه‌ی کارخانه‌های این دو دوره می‌پردازد. جدول معرفی اسامی همه‌ی کارخانه‌های ایران در دوران قاجاریه و پهلوی و همچنین نمایشگاه‌های متعدد «امتعه» و کالاهای ایرانی که در ایران و یا در کشورهای دیگر برگزار شده‌ نیز در ادامه‌ی این بخش آمده است.

بخش بعدیِ کتاب، تحت عنوان «صنعت ساختمان»، مقوله‌ی شکل‌گیریِ نخستین کارخانه‌ها را در کشورهای مختلف بررسی می‌کند و در ادامه به ذکر بناهای صنعتیِ مهمِ کشورهای دیگر می‌پردازد.

سپس با این پیشینه، متناسب با عنوان کتاب، بررسی صنایع یکی از شهرهای صنعتی بزرگ ایران آغاز می‌شود. نخست توضیحی مختصر در خصوصِ صنایعِ دستی در ایران و مشخصا شهر اصفهان ارائه می‌شود؛ سپس چگونگیِ ورود صنایعِ نوین به شهر اصفهان، مکان‌یابی آن‌ها در شهر و منافع و مضرات آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با این مقدمات بالاخره به بخش اصلی کتاب، یعنی معرفی کارخانه‌های مهمِ استان اصفهان در دوران پهلوی اول و پهلوی دوم می‌رسیم. این کتاب با «سخن آخر» پایان می‌پذیرد.

 

2-     کتاب میراث معماری صنعتی معاصر ایران – بخش دوم استان یزد (دو جلد) که در چند بخشِ مختلف ارائه ‌شده است:

در ابتدا، متناسب با عنوان کتاب، بررسی صنایع یکی دیگر از شهرهای صنعتیِ بزرگِ ایران یعنی شهر یزد آغاز می‌شود. نخست توضیحی مختصر در خصوصِ صنایعِ دستی در شهر یزد و همچنین تاریخِ شکل‌گیری کمپانی‌های تجاری در این شهر پس از انقلاب مشروطیت ارائه می‌شود؛ سپس چگونگیِ ورود صنایعِ نوین به شهر یزد، مکان‌یابی آن‌ها در شهر و مشخصات کالبدی، سازه‌ای و تزیینات بناهای صنعتیِ آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با این مقدمات بالاخره به بخش اصلیِ کتاب، یعنی معرفی کارخانه‌های مهمِ استان یزد در دوران پهلوی اول و پهلوی دوم می‌رسیم. این کتاب با معرفی اسنادِ تاریخی و روزنامه‌های مرتبط با این نهادهای صنعتی پایان می‌پذیرد.

 

 

3-     کتاب اسناد و روزنامه های کارخانه های اصفهان (سه جلد) که در چند بخشِ مختلف ارائه ‌شده است:

قسمت اول و دوم به معرفی اسناد و روزنامه های مرتبط با شرکت ها و کمپانی های تاسیس شده در شهر اصفهان و همچنین اتاق تجارت یا بازرگانی می پردازد. در بخش سوم، اسناد و روزنامه های مرتبط با هر کارخانه آورده شده است. بخش چهارم نیز به معرفی اسناد و روزنامه های مرتبط با بنیانگذاران کارخانه ها، بخش پنجم، به اسناد و روزنامه های مرتبط با اقدامات و جلساتِ دولتی در خصوص کارخانه ها، بخش ششم، به شکایات و شورش های کارگران، بخش هفتم، به مقولۀ سوادآموزی و بهداشت در کارخانه و بخش هشتم به شکایاتی در خصوص این کارخانه اختصاص یافته است.

لازم به ذکر است به دلیل عدم امکان چاپ تمامی سندها و روزنامه های مرتبط با این مقوله، در انتهای کتاب، عنوانِ تمامی سندهای یافت شده در سازمان اسناد ملی، به صورت خلاصه درج شده است. همچنین عنوان مقاله یا گزارش های مندرج در روزنامه هایی که اطلاعات آنها در این کتاب درج نشده است، در پایان معرفی هر کارخانه به پیوست ارائه شده است.

 

4-     کتاب کارخانه های مرمت شدۀ ایران و جهان (یک جلد) که در چند بخشِ مختلف ارائه ‌شده است:

لازم به ذکر است امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، مجموعه‌های صنعتیِ قدیمی به فضاهای مسکونی، اداری، فرهنگی و نمایشگاهی تبدیل شده‌اند؛ درحالی که در ايران، علي‌رغم آن که به‌خصوص کارخانه‌های عهدِ پهلویِ اول از بهترین و زیباترین نمونه‌های معماریِ صنعتی در روی زمین است، تخريب اين‌گونه فضاها از اولويت بيشتري برخوردار است تا حفاظت و احیای آن؛ و تنها نمونه‌هاي اندكي از بناهاي صنعتيِ پيشين، مانند کارخانه‌ی اقبالِ یزد، کارخانه‌ی چرم خسرویِ تبریز، کارخانه‌ی جوراب‌بافیِ بریانک، کارخانه‌ی خورشیدِ کرمان و چند موردِ دیگر، احيا و تغییرِ کاربری داده شده‌اند. اين درحالي‌ست كه این بناها، به‌واسطه‌‌ی ابعادِ بزرگ، استقرارِ اكثر آن‌ها در نقاطِ مطلوبِ شهري، انعطاف‌پذيريِ پلان‌ها به‌واسطه‌ی ساختارِ مدولار و... برای تبديل به كاربري‌هاي متنوع، به‌خصوص کاربری‌های عمومی و شهری، از قابلیتِ فوق‌العاده‌ای برخوردارند. در این راستا به‌منظورِ جلوگيري از تخريبِ بيشتر اين‌ آثار، در وهله‌ی نخست باید نسبت‌به مستندنگاري و معرفيِ ارزش‌ها و پتانسيل‌هاي این بناها همت گمارد. مطالعه‌ی تجاربِ چند دهه‌ی گذشته‌ی سايرِ كشورها،  به‌خصوص كشورهاي اروپایي، از ديگر گام‌هاي مهم برای درکِ اهمیت و حفاظت از این نوع معماری به‌شمار مي‌آيد.

بر همین اساس، در کتابِ پیشِ رو، تعدادی از بناهای صنعتیِ کشورهای دیگر، که به کاربری‌های مختلف، نظیر مسکونی، اداری، تجاری، فرهنگی و یا تلفیقی از یک یا چند کاربری تبدیل و به‌این ترتیب حفاظت و احیا شده‌اند، معرفی شده است. در بخش پایانی نیز نمونه‌هایی از تجاربِ مشابه (حفاظت و تغییر کاربریِ کارخانه‌های عهدِ پهلویِ اول) در برخی شهرهای ایران معرفی می‌شود.

 

در انتها لازم به ذکر است تدوین این مجموعه، با هزینۀ شخصی و متاسفانه بدون هرگونه کمک سازمان های متولی این امر انچام پذیرفت. البته در حدود یک چهارم از هزینۀ 500 میلیون تومانی چاپ آن توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان تامین گردید و در دو نوبت(نوبت اول انتشارات معمارخانۀ باغ نظر و نوبت دوم  انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)) در تیراژ 1000 نسخه به چاپ رسید.

کتاب های بعدی این مجموعه که به بررسی معماری صنعتی استان آذربایجان  شرقی، استان تهران، استان گلستان، استان خراسان رضوی و در نهایت کارخانه های پراکندۀ واقع در سایر استان ها می پردازد، به ترتیب ذکر شده از خرداد ماه سال 1394 در اختیار علاقه مندان این مقوله قرار خواهد گرفت. به امید آن که این پژوهش کوششی باشد برای مطالعه، شناخت و معرفیِ این نوع از معماری و شهرسازیِ معاصرِ این سرزمین.

 

لیلا پهلوان زاده

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)

زمستان 1393