10 اسفند 1398
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:5663

بازدید کل:57586047

بازدید ماهانه:399618

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

گزارش اولین جلسه دبیرخانه کمیته اجرایی رعایت الزامات زیست محیطی

با توجه به فعالیت ها و عملکرد یک سال گذشته سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان در زمینه مدیریت انرژی و مباحث زیست محیطی، دبیرخانه کمیته الزامات زیست محیطی در تولید ساختمان مربوط به خط مشی سازمان نظام مهندسی ساختمان کل کشور  از طرف شورای مرکزی به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان واگذار گردید.

 

اولین جلسه دبیرخانه کمیته اجرایی رعایت الزامات زیست محیطی در تولید ساختمان (مربوط به بند 16 خط مشی ابلاغی شورای مرکزی ) در تاریخ 93/7/24 راس ساعت 14:00 با حضور جناب آقای دکتر پزشکی ریاست سازمان و اعضاء کمیته راهبردی انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان، همچنین اعضاء محترم هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی همکار در این دبیرخانه در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان برگزار شد. این جلسه با حضور جناب آقای دکتر ثابتی ریاست محترم سازمان نظام ساختمان استان کردستان و آقایان مهندس خلیل الهی ، مهندس گودرزی و مهندس کشاورزی از اعضاء محترم هیئت مدیره سازمان نظام ساختمان استان کردستان وهمچنین آقای مهندس موسوی عضو محترم هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان تشکیل گردید.

 

در ابتدای این جلسه آقای دکترپزشکی پس از تشکر وخیر مقدم به میهمانان حاضر در جلسه به خط مشی ابلاغی از طرف شورای مرکزی و موضوعات آن اشاره نمود. ایشان در راستای تحقق اهداف این خط مشی، به جدول تقسیم بندی استانها توسط شورای مرکزی اشاره نمود و بیان کرد که برای هر خط مشی یک استان به عنوان دبیر کمیته مربوطه در نظر گرفته شده و چند استان دیگر نیز به عنوان همکار با دبیرخانه فعالیت می نمایند. وی افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان به عنوان دبیرکمیته الزامات زیست محیطی برگزیده شده است و جلسه حاضر اولین جلسه کمیته های چندگانه در کشور است. وی همچنین با اشاره برنزدیکی مباحث انرژی و محیط زیست تاسیس واحد انرژی و کمیته راهبردی انرژی در این سازمان را اقدامی همسو با اهداف کمیته الزامات زیست محیطی دانست. ایشان همچنین به اهمیت مقوله انرژی و حفظ محیط زیست در ساختمان و نقشی که مهندسین حوزه ساخت و ساز در این مورد می توانند داشته باشند اشاره نمود.

در ادامه آقای مهندس طاهری اصل مسئول واحد انرژی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان توضیحاتی در خصوص اهمیت انرژی وضرورت بهینه سازی مصرف انرژی و نقش مباحث انرژی و محیط زیست در ساختمان و همچنین تاثیرات ساختمان در دو مقوله فوق مطالبی را عنوان نمود. وی سپس به ارائه مطالبی در خصوص آمارهای مصرف انرژی درایران و مقایسه آن با جهان وبحران انرژی، آب و محیط زیست در کشور و نقش بخش ساختمان در این حوزه پرداخت و تغییر رویه در مصرف آب و انرژی، تغییر رویه در نوع ساخت و ساز و بهره گیری از تکنولوژی های نوین همگام با اقلیم را از مهمترین راهکارهای بهبود دانست. وی در ادامه اهم اهداف و فعالیتهای کمیته الزامات زیست محیطی را بیان کرد که از مهمترین آنها می توان به تعیین سال هدف برای ساختمانهای با مصرف بالای انرژی، اجرایی نمودن مباحث کنترل موتورخانه ها و میزان مصرف انرژی مطابق با مباحث 19 و 22، الزام ساختمانها به هوشمندسازی، بازنگری در مقررات ملی ساختمان و همسو کردن آن با مباحث انرژی و محیط زیست و در نظر گرفتن سرفصل های انرژی و محیط زیست به عنوان سرفصل های ارتقای پایه مهندسین و همچنین به تشکیل کارگروههای مرتبط و تدوین الزامات و ضوابط زیست محیطی اشاره نمود.

در ادامه این جلسه دکتر پزشکی توضیحاتی را در خصوص اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان در راستای انرژی بیان نموده که از مهمترین آنها می توان به تاسیس واحد انرژی، برگزاری همایش هایی با عنوان اقلیم، ساختمان و بهینه سازی مصرف انرژی در دو سال متمادی و استقبال بالای محققین این حوزه، برگزاری همایش یک روزه ممیزی و بازرسی انرژی و بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر در ساختمان با حضور مدیران ارشد کشور و تنظیم و امضای تفاهمنامه فیمابین 20 دستگاه اجرایی در استان جهت بکارگیری و ترویج مقررات ملی ساختمان اشاره نمود.

دکتر ثابتی رئیس سازمان نظام ساختمان استان کردستان در ادامه این جلسه با اشاره بر نقش الزامات زیست محیطی در تمامی زمینه ها و فاصله زمانی زیاد کشور با مباحث روز دنیا در این حوزه خواستار فراهم نمودن زمینه تحقیقات در حوزه انرژی و تعیین معیار و الگوهای ساختمانی شد. وی آمادگی استان کردستان را در جهت همکاری و همیاری همه جانبه با این کمیته اعلام داشت.

 

در ادامه اعضای حاضر در جلسه به بیان نظرات و پیشنهادات خود در مورد اهداف و فعالیتهای این کمیته پرداختند که مهمترین آنها عبارتند از: گسترش فعالیتهای تحقیقاتی در حوزه محیط زیست با فراهم نمودن بورسیه های تحصیلی، بروز کردن مطالب درسی دانشگاهی با مباحث روز دنیا در این زمینه، تدوین معیار مناسب برای بخش ساختمان کشور از دیدگاه انرژی و محیط زیست و تعیین الگوهای مناسب از بین کشورهای پیشرفته، بازنگری و اصلاح مباحث مقررات ملی ساختمان و همسویی انها با مباحث انرژی و محیط زیست، نظارت کامل سازمان نظام مهندسی بر تاسیس و اجرای شهرها و شهرکهای جدید با ملاحظات زیست محیطی، انرژی و اقلیمی، تهیه و تدوین بانک اطلاعاتی کامل و معیار مصرف انرژی در بخش ساختمان، تهیه الزامات و دستورالعملهای استفاده از انرژی های تجدید پذیر در ساختمان، تاکید بر ورود به فاز اجرایی مصوبات و طرح های این حوزه، تدوین مقررات  و سیاستهای کلی تمرکز بیشتر بر راهکارهای منطقه ای جهت فراهم نمودن زمینه اجرای سریع تر مصوبات، تاکید بر قرار گرفتن وضعیت مصرف انرژی و تولید آلاینده های زیست محیطی ساختمان در بین فاکتورهای ارزش گذاری ساختمان، دعوت از مهمانان با پتانسیل های بالا در جلسات آینده و غیره.

در انتها اکثریت حضار بر ضرورت تدوین مبحث جداگانه ای با موضوع "ساختمان پایدار و الزامات زیست محیطی" تاکید کرده و خواستار توجه  به اجرای سریع مصوبات دبیرخانه شدند.

 

اهم مصوبات این جلسه عبارتند از:

 

-        با توجه به مذاکرات جلسه مقرر گردید، اعضای محترم کمیته با توجه به نکات و پیشنهادات ارائه شده با اطلاعات و آمادگی کامل پیشنهادات خود را در جلسه آتی ارائه نمایند.

-        مقرر گردید گزارش کامل جلسات به طریق مقتضی به اطلاع کلیه استانهای همکار برسد.

  -        جلسات در اولین پنجشنبه هر ماه برگزار و بر این اساس دومین جلسه پنجشنبه 6 آذر 93 تشکیل خواهد شد.

 

در پایان جلسه از سیستم تولید برق خورشیدی نصب شده در سازمان توسط اعضای حاضر در جلسه بازدید بعمل آمد.

 


 

 


 

ارسال نظرات

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :