10 اسفند 1398
1 2
  • آیا می دانید: عدم رعایت تعرفه خدمات مهندسی(کاهش یا افزایش) موجب محکومیت انتظامی می شود.

  • ناظر ساختمان باید جهت بازدید از محل حادثه و انجام امور کارشناسی همکاری لازم را با (شرکت بیمه ) بعمل آورد.

  • قبول هرگونه مسئولیت و سازش در مورد خسارتهای مالی و بدنی از طرف ناظر بدون موافقت کتبی(شرکت بیمه) فاقد اعتبار است.

  • ناظر ساختمان موظف است وقوع هرگونه حادثه را حداکثر ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ اطلاع خود از وقوع آن به اطلاع (شرکت بیمه) برساند.

  • آیا میدانید،قلاب دستگاهها و وسایل بالابر ساختمان باید مجهز به شیطانک(ضامن ایمنی)باشد تا مانع جداشدن اتفاقی بار از آن گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • اطراف باز راه پله های موقت باید بلافاصله بعداز برپایی و نصب ، با حفاظ مناسب محافظت شود. مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان (بند ۱۲-۷-۴-۲ و ۱۲-۵-۲)-واحد حقوقی سازمان
  • براساس بند10آيين نامه انظباطی سازمان،هرگونه جابجايی محل سکونت اعضای محترم ازاستان،می بايست اعلام ودرسيستم سازمان ثبت گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • عدم رعايت درز انقطاع بر اساس نقشه های مصوب،علاوه بر محکوميت های انتظامی،منجر به محکوميت های قضايی نيز می گردد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانید که غالب آرا محکومیت های شورای انتظامی ناشی از عدم ثبت به موقع گزارش تخلفات در مراجع صدور پروانه و سازمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
  • آیا می دانیدکه یکی از بارزترین تخلفات انتظامی اعضا ناشی از پذیرش تعهد اجرای ساختمان توسط ناظرهمان ساختمان می باشد.(واحد حقوقی سازمان)
آرشیو اخبار

باید ها و نباید های حرفه ای
بازتاب های خبری سازمان
خلاصه آمار سایت

افراد آنلاین:Label

بازدید امروز:6755

بازدید کل:57587139

بازدید ماهانه:400710

مجله دانش نما مکاتبات الکترونیکی (گیشه) سامانه غیر حضوری اعضا تمدیدید عضویت غیرحضوری پذیرش عضویت جدید

گزارش برگزاری دومین جلسه کارگروه 2 کمیسیون انرژی و محیط زیست شورای مرکزی در اصفهان

دومین جلسه ي مشترك کارگروه شماره 2 کمیسیون انرژی و محیط زیست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی با کمیسیون انرژي سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان در ساعت 14 روز پنج شنبه مورخ 96/08/25 در محل سالن جلسات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان تشکیل گردید.
در ابتداي این جلسه آقاي مهندس خسروي دانش مسئول کارگروه و نایب رییس کمیسیون انرژي سازمان استان ضمن عرض خیر مقدم به حاضران در جلسه گزارشی از تصمیمات متخذه در جلسه کمیسیون انرژی و محیط زیست شورای مرکزی مورخ 96/08/16 به اعضا ارائه کردند و اعلام نمودند با توجه به مسئولیت اصلی کارگروه شماره 2 که تمرکز بر آیین نامه اجرایی ماده 18 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی می باشد ، در آیین نامه مصوب شده سه بخش اصلی وجود دارد که مقرر شده در کارگروه شماره یک با مسئولیت استان البرز موضوع برچسب انرژی در کار گروه دو با مسئولیت استان اصفهان موضوع اصلاح و بازنگری مباحث مقررات ملی و در کارگروه شماره هفت با محوریت استان خراسان رضوی موضوع سامانه های کنترلی مورد بحث وبررسی قرار گرفته و نتایج به کمیسیون انرژی شورا اعلام گردد.
در ادامه جلسه با توجه به تقسیم کارهای انجام شده در جلسه اول ، گروه های کاری زیر تشکیل و پس از تبادل نظر گزارش مقدماتی خود را ارائه نمودند.
گروه مکانیک : خانم مهندس مسگران کریمی (مازندران) آقای مهندس عابدی و آقای مهندس نیکخواه و آقای مهندس قندهاری ( اصفهان) مباحث 14- 17- 19
گروه معماری : خانم مهندس فاضل (خراسان رضوی ) ،آقای مهندس ایگدری (گلستان) و آقای مهندس حکیم آذری (اصفهان) مبحث 4
گروه برق : آقای مهندس صفریان و آقای مهندس کلباسی (اصفهان) مباحث 13 – 15
گروه سازه : آقای دکتر اژدری مقدم ( سیستان و بلوچستان ) مباحث 2 – 5
گروه آیین نامه : آقای دکتر صنیع زاده و آقای مهندس خسروی دانش ( اصفهان(
گروه عمومی : خانم مهندس فاضل (خراسان رضوی ) مبحث 22

در مباحث 14 و 17 با توجه به رویکرد جدید صرفه جویی در مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست ( جلوگیری از آلودگی های آب ، خاک و هوا) پیشنهاد میگردد تعدادی از بند های مقررات حذف و تعدادی اصلاح شوند . همچنین به پیشنهاد گروه باید نکات توصیه ای به منظور دریافت رده مناسب انرژی در ساختمان و بدست آوردن گواهی ساختمان سبز گنجانده شود.

در اغلب مباحث مقررات ملی جهت گیری استحکام بخشی و توجه به اقتصاد ساخت و ساز و حفظ سرمایه های ملی است در صورتی که در مبحث 2 به صراحت به صرفه جویی در طراحی و ساخت ساختمان اشاره می کند.در مبحث 2 مقرارت ملی پیشنهاد میگردد روش های اجرایی و شیوه نامه های بهینه سازی مصرف انرژی و حفاظت از آلودگی محیط زیست تدوین و تبیین گردد.

در مبحث 22 با توجه به بازنگری هایی که در حال انجام می باشد، در بخش های هدف، حدود و دامنه کاربرد، تعاریف، کلیات، تعیین شاخص مصرف انرژی سالانه، تطبیق شرایط، بررسی گزارش ممیزی، ملاک عمل اصلاح معیار مصرف، گزارش تیم ممیزی انرژی و M&V با رویکرد صرفه جویی در مصرف انرژی نیاز به بازنگری و تکمیل می باشد.
در مباحث 13 و 15 اصلاحات مربوط به بخش های مختلف با رویکرد صرفه جویی در مصرف انرژی ، هوشمند سازی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر در سیستم ها و تجهیزات در نظر گرفته شود.
در مبحث 19 الزامات، معیارها و نوع انرژی تجدید پذیر مناسب در مناطق و پهنه های اقلیمی و جغرافیایی مشخص شود و در مباحث 4، 13، 14 ، 16، 17 الزامات فنی در نظر گرفته شود.
در مبحث 5 پیشنهاد شد استفاده از مصالح استاندارد با رویکرد صرفه جویی در مصرف انرژی به صورت چک لیست آورده شود.
در مبحث 4 جایگاه و پایگاه انرژی و محیط زیست بایستی در بین مفاد مبحث گنجانده شود. دربخش مصالح استاندارد ، موضوع صرفه جویی در مصرف انرژی در تولید و ضرائب مقاومت حرارتی در نظر گرفته شود.ضمن تاکید به عبارات و واژگان آرامش ، آسایش و رفاه در مبحث ، عبارت توجه به محیط زیست هم گنجانده شود.

در موضوع اصلاح و تکمیل آیین نامه ماده 18 پیشنهاد میگردد تعاریف حامل های انرژی ، صلاحیت ممیزی ، صلاحیت ارزیابی ، صلاحیت بازرسی ، گواهی ممیزی انرژی ، سامانه های کنترلی ، رده بندی ساختمان سبز به متن اضافه شود .

در پایان جلسه بنا به حساسیت و فرصت کم باقیمانده مقرر شد تا حصول نتیجه لازم جهت گزارش به شورای مرکزی جلسات به صورت فشرده برگزار شود . همچنین مقرر شد جلسه آتی در روز پنجشنبه مورخ 96/09/09 در اصفهان با دستور کار پیشنهاد بند های اصلاحی مقررات ملی تشکیل گردد
.

ارسال نظرات

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :