معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان : رویکرد جدید مدیریت شهری بر تعامل و همکاری برای انجام وظایف و تکالیف به صورت مشترک و هم افزا است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان : رویکرد جدید مدیریت شهری بر تعامل و همکاری برای انجام وظایف و تکالیف به صورت مشترک و هم افزا است.

تاریخ انتشار: 1400/9/9


شرح خبر:

وحید مهدویان امروز _ سه‌شنبه ۹ آذرماه ۱۴۰۰_ در آیین امضاء تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و معاونت شهرسازی و معماری اصفهان اظهار کرد: یکی از تکالیف قانونی شهرداری‌ها صدور پروانه ساختمان است که دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلفی هم در به سرانجام رساندن این تکلیف با شهرداری تعامل دارند که از جمله آن میتوان به سازمان نظام مهندسی که حوزه فنی ساخت و ساز شهری را از ابتدا تا انتهای ساخت بر عهده دارد اشاره کرد.
وی افزود: نظام مهندسی پررنگ ترین سازمانی است که با شهرداری همکاری فنی دارد و تکالیف، اهداف و خط مشی‌های سازمان نظام مهندسی در قانون مشخص شده است ، در آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان هم این وظایف مشخص شده است.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: رویکرد جدید مدیریت شهری بر تعامل و همکاری برای انجام وظایف و تکالیف به صورت مشترک و هم افزا است‌. حوزه معاونت شهرسازی بیشترین تعامل را با سازمان نظام مهندسی دارد به دنبال تعامل سازنده با این سازمان است.
مهدویان اضافه کرد: این اولین تفاهم‌نامه شهرداری با یکی از سازمان‌ها است که با هدف یکپارچه‌سازی خدمات منعقد شده است، بر این اساس موازی کاری‌ها حذف می‌شود تا مردم ملزم به مراجعه به شهرداری و سازمان نظام مهندسی به طور همزمان نباشند.
وی ادامه داد: بستر الکترونیکی برای خدمات فراهم شده، مراجعات حضوری و کاغذ بازی حذف شده و دوره‌های آموزشی مشترک هم برگزار خواهد شد تا دانش ذی نفعان افزایش یابد.
معاون شهردار اصفهان گفت: راهکارهای اجرایی مباحث مقررات ملی ساختمان به ویژه مبحث ۱۹، حضور مجری ذی صلاح که حلقه مفقوده ساخت و ساز در اصفهان است، ارائه الکترونیک گزارش مرحله‌ای اجرای ساختمان و گزارشات تخلفات و یکپارچه سازی کنترل نقشه ها، از جمله مواردی است که با این تفاهم‌نامه اجرایی خواهد شد تا خدمت‌رسانی به شهروندان ارتقاء یافته و کیفیت ساخت‌وساز در اصفهان هم بیشتر شود.
مهدویان اضافه کرد: از این به بعد اقدامات معاونت شهرسازی و معماری و سازمان نظام مهندسی بر بستر تعامل انجام می‌شود که امید است الگویی برای کل کشور بوده و نقش واسطه‌ها را حذف کند تا در فصل جدید مدیریت مردم شهر شاهد ارائه خدمات پیشرفته‌تری باشند.
وی با بیان اینکه این تفاهم نامه تقابل بین دو سازمان را از بین خواهد برد، ادامه داد: تخلفات ساختمانی که پیش از این اتفاق می‌افتاد به دلیل نا هماهنگی بین دو سازمان به طور صحیح پیگیری نمی‌شد که از این به بعد گزارشات آن مستقیما به شهرداری‌ها رسیده و پیگیری خواهد شد.
معاون شهردار اصفهان گفت: همچنین اطلاع‌رسانی در رابطه با حقوق شهروندی و نقاط بی دفاع شهری در قالب این تفاهم‌نامه انجام خواهد شد تا دانش شهروندان هم ارتقاء یابد.
مهدویان اضافه کرد: پس از امضاء این تفاهم‌نامه ساختمان‌ها توسط مجریان ذی صلاح که پروانه اشتغال داشته و نام آنها در پروانه ساخت ذکر می‌شود، ساخته می‌شود، همچنین با حذف مراحل اداری و مراجعه حضوری مهندسان ناظر می‌توانند به سرعت تخلفات را گزارش کنند، این اقدامات از تخلفات پیشگیری خواهد کرد.
وی با اشاره به موضوع فرونشست در اصفهان گفت: برای هر مشکلی راهکاری وجود دارد، ۱۵۰ شهر در دنیا با فروشست درگیر بوده و آن را کنترل کرده‌اند. بودجه خوبی برای بررسی این موضوع در سال آینده در نظر گرفته شده تا با به کارگیری راهکارهای اجرایی علمی فرونشست اصفهان کنترل و مهار شود.
معاون شهردار اصفهان تصریح کرد: طراحی سازه‌ای ساختمان‌ها تغییر یافته و بارگذاری ساختمان‌ها در سطح شهر تغییر خواهد کرد تا در نقاطی که فرونشست وجود دارد ارتفاعات کمتری بارگذاری شود.
مهدویان خاطرنشان کرد: اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان از ابتدای سال آینده با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد و استفاده از آب‌های خاکستری در ساختمان‌ها هم الزامی خواهد شد که در پایان کار شهرداری بر اجرای آن نظارت می‌کند و صدور پروانه پایان کار ساختمان‌ها ملزم به رعایت مسائل محیط زیستی خواهد شد.

© تمامی حقوق برای این سایت محفوظ است. 2020 و اجرا فرابرد شبکه